Spolek ČSTN (Česká společnost pro technickou normalizaci z. s.) pod novým vedením
Koncem listopadu 2019 bylo na Valné hromadě zvoleno nové vedení spolku ČSTN. Pro zlepšení operativy byl snížen počet členů výboru na současných 7. Stejně jako v ostatních spolcích, probíhá činnost v současné koronavirové době pomocí videokonferencí. Od března 2020 náš výbor spolku ČSTN uskutečnil 5 videokonferencí, na kterých byly provedeny důležité změny v organizaci. Jednalo se o zvolení nového jednatele spolku a rozhodnutí o zrušení nájmu v budově ČSVTS v Praze. Již nyní, téměř po 5 měsících od tohoto rozhodnutí, začíná mít finanční rozpočet kladný výsledek a záměr členů výboru považujeme za velmi pozitivní.
Zasedání na 1. Valné hromadě po zvolení nového výboru spolku ve Znojmě dne 14.9.2020, jehož se zúčastnilo 70% členů ČSTN, bylo spojeno se seminářem na aktuální témata. Anotace přednášek jsou na našich nových webových stránkách (www.cstn.cz). Pro ilustraci uvádím přednášená témata včetně lektorů:
Ocelářství aktuální otázky vývoje (Ing. Toman, Ing. Hájek, Ing. Dufek)
Problematika OZE-Obnovitelné zdroje energie (TS Třanovice - Ing. Krzywoń)
Poskytování odborných činnosti pro technické komise při tvorbě norem (Consulab - Ing. Hadrava)
Používání tech. norem v nevýrobních firmách (Zdar, Žďár n. S. - Ing. Beran)
Přednosti využívání SW EviNor v TŽ a.s. Třinec (Ing. Turoňová)
Ocelové bezešvé trubky podle ISO 3183:2020 (LTP Ostrava - Ing. Gemrot)
Pro přehlednost uvádím i témata na minulém semináři konaného v Praze 20.11.2019:
Světový inženýrský konvent (WEC-World Engineers Convention) - říjen 2023 Praha (Ing. Jiří Kratochvíl)
Zkušenosti s vyučováním technické normalizace na VŠ a SŠ (Ing. Václav Voves)
Firemní plovoucí licence národních normalizačních orgánů (Ing. Zdeněk Liška)
Ocelářská unie - CTN (Centrum technické normalizace) pro hutnictví v ČR (Ing. Taťána Ujházy)
Co je připravováno v nejbližší době?
Hlavní činností ČSTN je podpora komplexního rozvoje a uplatňování technické normalizace ve všech oblastech vědy, techniky a hospodářství. V únoru t. r. jsme se dohodli na spolupráci s organizací ČAS (Česká agentura pro standardizaci) v oblasti pořádání seminářů.
Plánujeme uspořádat přednáškový blok na téma normy ISO 50001 (Hospodaření s energiemi) s autorem komentáře k této normě a také s odpovědným auditorem pro tuto oblast. Přednášky hodláme pořádat rovněž v Domě techniky Ostrava, kde již řadu let působí naše pobočka spolku - Komise technické normalizace při občanském sdružení SMS VTSaP (Slezskomoravský svaz vědeckotechnických společnosti a poboček).
Pro přiblížení činnosti naší pobočky v DT Ostrava uvádím přehled témat na poslední akci v 6/2019:
Otázky a odpovědi o elektromobilitě z pohledu firmy SMART EV
Příprava vodíkové technologie pro dopravu v MSK
Problematika SW EviNor - zkušenosti od zákazníků
Aktuální informace v oblasti hutnictví železa
Semináři jako obvykle předcházela exkurze do vybraného závodu - tentokrát do firmy Liberty Tubular Products Ostrava. Za dvacetiletou dobu fungování Komise jsme navštívili spoustu okolních firem s erudovanými průvodci.
Nové vedení spolku má zájem, aby členové přispívali svými návrhy na pořádání seminářů a taky na nich aktivně vystupovali se svými zkušenostmi, a to nejen v oblasti technické normalizace.
V současné době není již výrobní jednotky nebo servisního střediska, které by nemělo audit procesu kvality dle norem ISO 9001 nebo v oblasti životního prostředí podle ISO 14001. Postupně jsou samozřejmě zaváděny i další normy z oblasti BOZP, a tak praktické rady s řešením těchto standardů jsou určitě lákavé pro širší okruh posluchačů. I v těchto oblastech mohou členové našeho spolku prezentovat vlastní zkušenosti ze svých firem.
Již řadu let spolupracujeme s organizaci DIN-ANP Norimberk , kde v minulosti jsme se téměř vždy účastnili jejich akci , které byly pro nás i inspiraci pro naše semináře. Nyní v době Covid-19 akce probíhají jen elektronicky.
V roce 2022 uplyne 100 let od vzniku Československé normalizační společnosti, kdy přesně 28.12.1922 prof. Vladimír List společně s tehdejším ministrem obchodu zahájil činnost této organizace. Do výročního data nám už moc času nezbývá a tak předpokládám, že náš spolek ČSTN, který je i zakládajícím spolkem ČSVTS, dokáže být navzdory současné velmi složité době kreativní ve výběru přednášek a přispěje svými akcemi k ještě hlubšímu poznání tohoto oboru lidské činnosti, bez kterého se výroba, obchod a služby již v dnešním světě neobejdou.
Ing Gustav Chwistek
předseda ČSTN
www.cstn.cz